Ubytování Tišnov

levné ubytování v Tišnově

pension Pluto

penzion Pluto

ubytovna blízko nádraží

Kuřim a okolí

levné ubytování

Brno

Jihomoravský kraj

ubytovna

Morava
Kultura

Pernštejn

pernštejn pernštejn

je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů, který láká turisty ze širokého okolí. Jak by také ne, na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. Takové sídlo přece stojí za shlédnutí.

Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21.stol. Nápisy na chodbách hradu, ve kterých lze rozeznat slova jako láska a život, komu asi patřily? Chrabrému rytíři nebo nešťastně zamilovanému komořímu? To už se asi nedozvíme. Příběhy obyčejných obyvatel hradu budou ponechány v režii vaší fantasie.

Prohlídka Pernštejna vás provede historií hradu i jeho pověstmi, kdo ví, třeba se vám podaří narazit na místní bílou paní. Ovšem pozor, vyhněte se pohledu do hradních zrcadel, prý berou krásu. Nevěříte-li pověstem, nechte se unést krásou čtyř různobarevných oken symbolizujících čtyři roční období. Ta se nachází na věži jménem Barborka, je pojmenovaná po svaté Barboře, ochránkyni všech hradů, horníků a vojáků.

 

Moravský kras

je nejvýznamější krasovou oblastí České republiky. Rozprostírá se jen několik kilometrů od Brna, směrem na sever a severovýchod, až k Boskovicím. Tvoří jihozápadní část Drahanské vrchoviny. Je to neširoký pruh vápenců v šířce 2-6 km a délce asi 26 km.

Hluboko pod povrchem proudí ponorné říčky, z nichž největší Punkva, protéká světoznámou propastí Macochou. Kras je také velmi důležitou archeologickou lokalitou o čemž svědčí mnoho nálezů po celém jeho území. Mezi nejvýznamnější archeologické lokality patří jeskyně Kůlna, Pekárna, Švédský stůl a Býčí skála.

Severní část Moravského krasu patří díky svým unikátním přírodním výtvorům k nejnavštěvovanějším. Dnes jsou veřejnosti přístupné čtyři jeskynní komplexy, z nichž každý je svým způsobem zajímavý a charakteristický. Teprve po shlédnutí všech si můžete utvořit ucelenější představu o podzemních krásách Moravského krasu.

 

Galerie Diana

galerie dianachce svou otevřeností nabídnout prostor všem umělcům a přinést do

Tišnova možnost prezentace zajímavých děl a autorů a doplnit tak nabídku kulturních zážitků nejen pro občany Tišnova, ale i pro turisty a milovníky umění, kteří zavítají do Tišnova či Předklášteří za poznáním historie nebo u příležitosti jiné kulturní akce. Doufáme, že se podaří přivést nejen již známé autory, ale měl by zde vzniknout i prostor pro setkávání, besedy a konfrontace napříč uměleckým spektrem činností a toto představit a přiblížit všem zájemcům.

Tišnov, Koráb 133, 666 01
v areálu firmy Mouka naproti autobusového nádraží

 

Porta coeli (Brána nebes)

porta coeli porta coeli - vchod do kostelaje ženský cisterciácký klášter ze 13. století, ve kterém i v dnešní době žije komunita sester cisterciaček.Proslavenými dominantami tohoto kláštera jsou bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí románsko-gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kapitulní síň a křížová chodba. Tyto unikátní umělecké skvosty jsou přístupné celoročně.


Nejlevnější webhosting WEDOS, administrace, webmaster,